Novinky

Některé jihočeské výkupy kovů evidují mírný odliv zákazníků

Někteří provozovatelé výkupů kovů v Jihočeském kraji zaznamenali mírný odliv zákazníků. Zákon o bezhotovostním výkupu, který platí měsíc, ale trh s odpady v regionu zásadním způsobem nepoznamenal. Města neevidují, že by jejich strážníci zjistili nelegální obchod s kovy. Vyplývá to z ankety ČTK. Bezhotovostní platby za výkup kovů od lidí zavedlo ministerstvo životního prostředí od 1. března.

Pokud někde skutečně pocítili omezení výkupu kovů, bylo to v některých provozovnách v Českých Budějovicích. Magistrát například v reakci na nový zákon ve sběrném dvoře v Plynárenské ulici zrušil výkup druhotných surovin. ČTK to řekla mluvčí radnice Jitka Welzlová.

"Určitý úbytek zákazníků jsme přece jenom zaznamenali," uvedl Martin Katuščák z českobudějovického kovošrotu Al Metal. Podle něj zákazníky odradí fakt, že z peněz, které za odpad dostanou, ztratí 35 korun, což představuje poplatek za složenku. "Ve čtvrtek tady byla paní a přinesla starou vanu. Ta měla cenu 120 korun, ale ona z toho pak dostane necelých 90," řekl. Dodal, že se obává toho, aby lidé nezačali drobný odpad vyvážet na černé skládky.

"Já pevně věřím, že si lidé na bezhotovostní platbu zvyknou a tu změnu časem vstřebají," řekl Tomáš Dorschner z českobudějovické pobočky výkupu kovů TSR Metal Company. Dodal však, že řada sběrných míst zatím mírný pokles zákazníků s kovem registruje.

Jihočeský kraj nepatřil mezi regiony, kde se s těmito komoditami obchodovalo ve velké míře. Přesto se v Českých Budějovicích v minulosti ve velké míře ztrácely kovové kanalizační poklopy. "Ale my jsme místo nich přibližně před pěti lety začali dávat gumové. Tím se ty ztráty snížily na minimum. Proto nedokážeme posoudit, zda tato změna zákona statistiku odcizení poklopů vůbec nějak ovlivnila," řekla mluvčí vodárenské společnosti Čevak Jitka Kramářová.

Ostatní města zákon o bezhotovostním výkupu kovů nezasáhl. "Nějaké změny v této sféře jsme skutečně nezaznamenali. Jen se mi zdá, že ve městě ubylo osob s kárkami, na nichž vozily kovový odpad," řekl vědoucí odboru životního prostředí písecké radnice Miroslav Šatra.

Stejný pohyb na trhu s odpady evidují i v Jindřichově Hradci. Ani tam se od 1. března nic zásadního nezměnilo. "Nezaregistrovali jsme, že by některé výkupy zákon obcházely a platily zákazníkům v hotovosti," řekla mluvčí jindřichohradecké radnice Karolína Průšová.

ZDROJ: EKOLIST.CZ


Sběrné suroviny
Ohradové palety
Reklama

Sběrné suroviny UH, s.r.o.

Copyright © 2008 Výkup Železa | Obchodní podmínky