Novinky

Sběrny lidem za papír nebo kovy nezaplatí ani korunu, navrhli senátoři

Senátoři opět řešili novelu, jež se dotýká změny pravidel pro zacházení s odpadem. Přišli se změnou, aby sběrny lidem za suroviny přestaly dávat peníze. Podnikatelům by pak platily jen bezhotovostně. Změna má zabránit krádežím kovových předmětů.

Pozměňovací návrh, s nímž souzní ODS i ČSSD, říká, e firmy a podnikatelé by nově peníze za suroviny dostávali jen na účet. A obyvatelům by za papír či kov sběrny neplatily vůbec, ale vybíraly by je bezplatně. Výjimkou by byly jen vraky aut. Novinka by mohla začít platit už od ledna 2015.

Změna v návrhu novely odpoledne v senátu prošla většinou hlasů. Pro bylo 55 zákonodárců. Pozměněná novela nyní putuje do sněmovny, kde ji představí senátoři Petr Vícha a Petr Šilar.

„Očekával bych jásot sběren, ale ony nejásají, protože jim je jasné, že kovů výrazně ubude. Přestanou se krást,“ řekl předseda senátorského klubu ČSSD Petr Vícha. Podle něj by takové řešení umožnilo na ulice rozmístit kontejnery na kovový odpad, aniž by je někdo následně vykrádal.

Se změnou ale nesouhlasí ministr životního prostředí Richard Brabec. „Naprostý zákaz výkupu odpadů od všech fyzických osob je poměrně dost radikální a něco takového v žádné okolí zemi nefunguje,“ uvedl Brabec.

Jeho ministerstvo proto bude pokračovat v přípravě vyhlášky, která by nejpozději od ledna zakazovala hotovostní platby za kovové odpady. „Toto je naprosté minimum, první krok, který připravujeme po dohodě se Svazem měst a obcí. Jsme připraveni diskutovat o dalších opatřeních,“ dodal Brabec.

Celé znění článku nejdete zde.

 

Zdroj: Idnes.cz


BAS Rudice spol. s r.o.
Ohradové palety
Reklama

Sběrné suroviny UH, s.r.o.

Copyright © 2008 Výkup Železa | Obchodní podmínky