Novinky

Sbírat papír a železo se zase vyplatí.

Pokud máte doma schované staré noviny či například nepotřebný kus železa a chystáte se s nimi do sběrny, čeká vás příjemné překvapení. Ceny druhotných surovin vylétly prudce nahoru, například kovy či starý papír jsou nejdražší v historii. Vysoké ceny však začaly lákat také zloděje kovů.

Starého papíru i dalších surovin je na trhu teď takový nedostatek, že výkupní ceny vyskočily nejvýše za několik posledních let.

Poptávka je teď hodně velká, situace se zlepšila už loni na podzim. Teď dochází i k extrémům, kdy se musí recyklační firmy předhánět v cenách, říká ředitel Svazu průmyslu druhotných surovin Miroslav Horák.

Například ještě na začátku loňského roku se někde za papír muselo i doplácet, některé firmy přestaly odebírat papír i ze škol.

Za růstem cen stojí kromě oživení na trhu i fakt, že se lidé odnaučili kvůli nízkým cenám do sběren chodit. Ochota lidí odnášet věci byla nižší, když za to nedostávali tolik peněz, připouští Horák. Nižší ceny byly na objemu vykoupených surovin znát, většina komodit zaznamenala loni pokles.

Za kilo papíru až 2 koruny

Ceny starého papíru, kterého ročně Češi seberou více než 700 tisíc tun, vylétly jen za poslední čtvrtrok v průměru na dvojnásobek. Běžně dnes za kilogram starých novin dostanete kolem dvou korun. Podle lidí ve sběrnách je to jedna z nejvyšších cen, kterou kdy výkupny za papír dávaly.

Tomu odpovídá i cena, za kterou shání starý papír zpracovatelé. Například tuna lepenky stála loni 1 800 korun, teď stojí přes tři tisíce korun.

Zájem je teď o všechny druhy papíru a nečekáme, že by poptávka teď nějak klesala, říká Jaroslav Tymich z Asociace papírenského průmyslu. Tuzemské papírny spotřebují zhruba polovinu toho, co Češi seberou, zbytek jde na export. V Německu teď vyrostla nová papírna, takže poptávka po papíře v nejbližší době klesat nebude, míní Tymich. Sběr se však ve vazbě na ceny zvyšuje a dochází tím k vyrovnání poptávky.

Ceny za výkup se po republice hodně liší, různé ceníky má podle lokality i jedna firma. Záleží většinou na tom, jaká konkurence kolem dané sběrny je. Není však výjimečné, že i za smíšený papír, často v minulosti braný zdarma, ve sběrně zaplatí přes dvě koruny za kilogram.

zdroj. idnes.cz


BAS Rudice spol. s r.o.
Ohradové palety
Reklama

Sběrné suroviny UH, s.r.o.

Copyright © 2008 Výkup Železa | Obchodní podmínky