Novinky

Tažení měst proti zlodějům kovů narazilo u ministerstva vnitra

Nová iniciativa měst na Karvinsku proti výkupům kradeného kovu nabírá na síle. Změnou vyhlášky chtějí zakázat sběrnám výkupy kovů od fyzických osob. Lidé by tedy mohli šrot odevzdat jen v městských separačních dvorech. Ministerstvo vnitra ale upozorňuje, že vyhláška může odporovat zákonům.

S kovy do sběrny? To ne, jedině do městského separačního dvora. Takové pravidlo se snaží zavést některá města v Moravskoslezském kraji. 

S iniciativou přišly Bohumín, Rychvald a Dolní Lutyně. Určitě se přidá Karviná, možná i Orlová a Havířov. Zajímá se dokonce Ostrava.

Radnice by šrot ze separačních dvorů samy prodaly do sběren a utržené peníze by investovaly do třídění odpadů. Nevylučují ani, že díky tomuto opatření by se lidem mohl snížit poplatek za odpad.

"Obec by měla mít rovněž možnost určit místa, kde mají výkupny druhotných surovin být. Rozhodně je nechceme třeba na sídlištích nebo v non-stop režimu," podotkl primátor Karviné Tomáš Hanzel.

Ministerstvo má k vyhlášce výhrady

Obce ale mohou narazit. Ministerstvo vnitra upozorňuje, že vyhláška může za určitých okolností odporovat zákonům.

"Je možné, že obce mohou vyhláškou stanovit jako místo pro odkládání kovového odpadu sběrné dvory," řekl Břetislav Oliva z ministerstva vnitra a uvedl, že takovou vyhlášku by ministerstvo nejspíše schválilo.

Hned ale dodal, že obce nemohou ve vyhlášce zakázat fyzickým osobám prodávat kovy do sběren, ani nemohou sběrnám přikázat, aby kovový odpad nevykupovaly.

Obce jsou ochotny jít až k Ústavnímu soudu

Kdyby tedy obce schválily tuto podobu změny vyhlášky, je pravděpodobně, že je ministerstvo nejprve vyzve k nápravě, a pak by obecní normy zrušilo.

"O stanovisku ministerstva víme, ale v přípravách vyhlášky pokračujeme. Spolupracujeme i s ministerstvem životního prostředí," reagovala mluvčí Bohumína Lucie Balcarová.

Poznamenala, že obce jsou ochotny jít ve sporu o vyhlášku až k Ústavnímu soudu. "Podobné to bylo i u zákazů výherních automatů a videoterminálů. Nakonec jsme uspěli," připomněla Balcarová nedávný podobný spor.

Ministerstvo životního prostředí by mohlo navrhnout změnu zákonu o odpadech, ale zatím se návrhy obcí jen zabývá a posuzuje je. Například není jasné, kdy se kovové předměty právně stávají odpadem. Obce na Karvinsku možná získají také silného spojence - Ostravu. Moravskoslezská metropole totiž už v minulosti žádala, aby mohla výkup kovů regulovat.

Krade se, co jde. Třeba i kovové části mostů

"Proto nás nová iniciativa obcí samozřejmě zajímá. Jsme ochotni spolupracovat. Je totiž společným zájmem tomuto nešvaru zabránit," konstatovala mluvčí Ostravy Andrea Vojkovská.

V kraji jsou problémy se zloději kovů velmi časté a škody jdou do milionů. Viníci navíc ohrožují nejen sebe, ale také ostatní. Například v Ostravě před několika měsíci obrali zloději dva silniční mosty natolik, že na nich musela být snížena rychlost. Za ukradený kov zloději dostali tisíce korun, škody však byly statisícové.

 

Podobně kradou i části zabezpečovacího zařízení u železničních tratí. Novojičínský soud řešil krádeže součástí stožárů vysokého napětí, které se po nájezdu zlodějů zřítily. Jen náhodou se dosud nestala tragédie po odcizení kanálových poklopů, kterých mizejí desítky. Několikrát však přišli o život sami zloději, když se na ně zřítila zeď nebo je zavalila zemina.

Zdroj: idnes.cz


BAS Rudice spol. s r.o.
Ohradové palety
Reklama

Sběrné suroviny UH, s.r.o.

Copyright © 2008 Výkup Železa | Obchodní podmínky