Novinky

Výkup šrotu zachován

Za deset let bude v ČR zakázáno skládkování komunálního odpadu a recyklovatelných odpadů. Sněmovna to potvrdila v rámci novely odpadového zákona. Odmítla ale senátní úpravu této předlohy, podle níž by sběrny surovin nesměly vykupovat šrot s výjimkou autovraků od řadových občanů. Předloha míří k podpisu prezidentovi Miloši Zemanovi.

Senátoři chtěli zamezením výkupu šrotu od obyvatel zamezit krádežím kovů. Výkup měl být možný jen od firem a živnostníků, jimž by sběrny platily výhradně bezhotovostně. Předseda senátorů ČSSD Petr Vícha uvedl, že tento návrh vznikl na popud Svazu měst a obcí, má podporu Českých drah i policie, která ročně řeší jedenáct tisíc trestných činů týkajících se krádeží kovů.

Rozhodnutí Sněmovny předcházela zhruba dvouhodinová debata, v níž se střetli zastánci i odpůrci novely. Například předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura namítl, že senátní návrh řeší důsledky, ne příčiny. Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura označil senátní řešení za "spíše marketingové". Zákaz podle něj bude možné obcházet, přesto ale ztíží možnost krádeží. Daniel Korte (TOP 09) varoval, že zákaz může být napaden u Ústavního soudu, neboť znemožňuje občanům nakládat se svým majetkem. Vícha to odmítl s tím, že šrot budou lidé moci prodávat pomocí firem.

Celý text článku zde.


BAS Rudice spol. s r.o.
Ohradové palety
Reklama

Sběrné suroviny UH, s.r.o.

Copyright © 2008 Výkup Železa | Obchodní podmínky